„Controversia care a zguduit viața unui fost mare internațional român: ‘Două luni și jumătate fără habar despre fiul meu!'”
Ion ”Liță” Dumitru este considerat unul dintre cei mai buni fotbaliști români din istorie. A contribuit la calificarea echipei naționale la Campionatul Mondial din 1970, găzduit de Mexic, unde a fost titular în toate cele trei meciuri.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Deși a obținut performanțe notabile în cariera sa de fotbalist, fostul mare internațional român s-a confruntat cu o dramă familială după ce ”și-a agățat ghetele în cui”.
Liță Dumitru: „Băiatul meu a fost unul dintre cei mai talentați copii de fotbalist„
Invitat la podcastul iAM Ștucan, Liță Dumitru a povestit că fiul său, Claudiu, a jucat pentru o perioadă scurtă fotbal în Austria, iar timp de două luni și jumătate nu a știut nimic despre el, fiind dat dispărut.
În cele din urmă, băiatul fostului mijlocaș s-a întors în România și i-a spus tatălui său că nu mai dorește să continue cariera de fotbalist, iar în prezent lucrează ca programator.
”Băiatul a jucat fotbal, a fost unul dintre cei mai talentați copii de fotbalist, zic eu. L-am adus la Rapid, în perioada când eram eu acolo și el deja ajunsese spre sfârșitul junioratului. Am reușit să îl fac să îi placă fotbalul, că el de la început mi-a spus <
L-am adus la Rapid, am plecat într-un turneu în Italia să jucăm meciuri amicale și acolo am jucat contra Ried, o echipă austriacă, lângă granița cu Germania, cred. Și președintele a spus <
Au venit, l-au văzut acolo, pe urmă ne-am dus la ei, în Austria. L-au plăcut și i-au făcut contract cu echipa mare. Era 1998 atunci, până în 2002. A jucat câteva meciuri în Champions League și dintr-o dată a dispărut. Eu în perioada aia eram pe la FC Național și mă duceam prin Germania, veneam înapoi când aveam vacanță. Și îl lăsam de fiecare dată în Austria.
Liță Dumitru: „Am crezut la un moment dat că s-a întâmplat ceva„
Și dintr-o dată a dispărut. Dispărut, dispărut. Două luni jumătate nu am știut nimic. Am crezut la un moment dat că s-a întâmplat ceva. Am vorbit cu președintele clubului, am vorbit cu toată lumea. El la început a locuit la patronul echipei, unde avea hotel, și după aia căpitanul de echipă i-a spus să se mute la el, într-o vilă. Avea o cameră sus acolo, era amenajată, că îi plătește clubul chiria.
Vreo 8 luni de zile a stat la ăla și după aia a dispărut. M-am dus la ăla, i-am zis <
>.
Și a venit, mi-a spus <
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, pentru cele mai relevante știri din lumea sportului.
