24 iunie 2026
Sport Internațional

Darius Olaru a fost prezentat oficial la noua echipă. Ce salariu ar urma să câștige | Stranieri

UPDATE 15:50 - Darius Olaru a fost prezentat oficial la Union St-Gilloise. Mijlocașul a semnat un contract valabil…
SportsNet
17.06.2026 | 02:03
Share:

UPDATE 15:50 – Darius Olaru a fost prezentat oficial la Union St-Gilloise. Mijlocașul a semnat un contract valabil până în 2030.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Știrea inițială

După 6 ani și jumătate petrecuți la FCSB, perioadă în care a devenit dublu campion cu roș-albaștrii (2024 și 2025), Darius Olaru s-a transferat la Union St-Gilloise, vicecampioana Belgiei.

Mutarea internaționalului român în străinătate ar urma să îi aducă lui Gigi Becali în conturi suma de 3.000.000 de euro.

Darius Olaru este cotat la 4.500.000 de euro

Darius Olaru, salariu aproape dublu la Union St-Gilloise

Mijlocașul de 28 de ani a ajuns luni în Belgia pentru vizita medicală premergătoare semnării contractului. Potrivit jurnalistului Sacha Tavolieri, acordul dintre cele două părți ar urma să fie valabil pentru următorii 4 ani.

Dacă la FCSB era remunerat cu 25.000 de euro pe lună, Olaru va avea la Union Saint-Gilloise un salariu aproape dublu: 45.000 de euro net lunar, echivalentul a 540.000 de euro pe sezon, conform Fanatik.

Darius Olaru a marcat 63 de goluri în 256 de jocuri pentru FCSB

4.500.000 de euro

este cota de piață a lui Darius Olaru, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Darius Olaru, despre transferul la Union Saint-Gilloise: „Mi-am dorit mult să ajung să joc în Champions League”

Darius Olaru a susținut că motivul pentru care a semnat cu vicecampioana Belgiei a fost dorința de a evolua în Liga Campionilor.

Noua echipă a mijlocașului va evolua în sezonul următor al cupelor europene începând cu din turul al treilea preliminar UCL.

„Eu am încercat să prind un transfer în Europa, să pot juca la acest nivel. Am avut discuții și din Țările Arabe, dar gândul meu a fost să merg în Europa.

Mi-am dorit mult să ajung să joc în Champions League. E un vis. Anul trecut l-am văzut pe Man în Champions League. Voiam să joc și eu în cea mai tare competiție.

Foto 3/7

Cei de la Union mi s-au părut foarte profesioniști din start, de când am început să discut cu ei. Mi s-a părut totul la cu totul alt nivel. Știam de interesul lor, am vorbit cu agentul acum două luni, i-am spus dacă poate vorbi pentru mine la acest club.

Când am auzit, am spus clar «da», e o echipă bună, se bate la titlu an de an, iar pentru mine a fost un aspect foarte important. Vreau să câștig trofee, ei se bat an de an la campionat, anul acesta au câștigat și Cupa.

Nu am avut o discuție cu Gigi Becali, am avut cu domnul MM Stoica, dânsul m-a ajutat cu transferul. Eu am dat totul cât am fost la club și patronul m-a ajutat și pentru că am meritat, îi mulțumesc și lui”, a declarat Darius Olaru, la plecarea din România.


Adaugă iAMsport.ro ca sursă preferată în Google

Was this helpful?

Yes
No
Thanks for your feedback!