28 de ani de la ultima calificare a României la Campionatul Mondial de Fotbal. Balint a identificat nevoile tricolorilor: „Dacă nici Hagi nu e potrivit…”
Publicat: 23.06.2026 22:40
Actualizat: 23.06.2026 22:42
În vara anului 2026, se împlinesc exact 28 de ani de când naționala de fotbal a României pășea pentru ultima dată pe iarba unui Campionat Mondial. Pentru cei care au trăit acele momente, pare că a fost ieri. Pentru o întreagă generație de tineri microbiști născuți după 1998, „Mondialul” este doar o poveste din bătrâni, un mit filmat în format 4:3, cu imagini pixelate și comentarii legendare.
Amintiri despre Franța ’98, ultima vară a României la Campionatul Mondial de Fotbal
În 1998, România nu mergea la Mondial doar ca să bifeze prezența; mergea acolo din postura de forță a fotbalului european. Generația de Aur, condusă de cel mai mare decan de vârstă al talentului nostru, Gică Hagi, venea după sfertul de finală istoric din SUA ’94 și era cap de serie.
Turneul din Franța a rămas în memoria colectivă prin acel 1-0 cu Columbia și un 2-1 de infarct împotriva Angliei (cu golul istoric al lui Dan Petrescu în minutul 90). Calificați în optimi după doar două meciuri, „tricolorii” s-au vopsit toți blond-galben, devenind o echipă de „super saiyani” pe teren.
Eliminarea din optimi în fața Croației (0-1, dintr-un penalty scos de Davor Šuker) a fost, fără ca noi să știm atunci, ultimul tango al României la cel mai înalt nivel.
Ce a urmat după 1998? O iarnă lungă a fotbalului românesc. Aproape trei decenii marcate de baraje pierdute dramatic (Slovenia în 2001, Grecia în 2013), campanii de calificare ratate lamentabil și o prăbușire constantă a infrastructurii și a fotbalului de bază.
În timp ce țări mai mici sau fără tradiție au învățat cum să ajungă la turneele finale, România a rămas captivă în nostalgia trecutului, sperând mereu că „va mai răsări un Hagi”.
Citește și: Argentina – Austria 2-0. La 38 de ani, Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale
Lotul României la Cupa Mondială din 1998
Portari: Stângaciu, Stelea, Prunea;
Fundași: Petrescu, Dulca, Doboș, Gică Popescu, Liviu Ciobotariu, Selymes, Filipescu;
Mijlocași: Gâlcă, Munteanu, Hagi, L. Marinescu, Gabi Popescu, Stîngă;
Atacanți: Lăcătuș, Moldovan, Ad. Ilie, Radu Niculescu, I. Dumitrescu, Craioveanu.
Speranța României – Cupa Mondială din 2030
În 2026, contextul se schimbă. Formatul Campionatului Mondial s-a extins la 48 de echipe, oferind Europei mai multe locuri, iar echipa națională dă semne de redresare. Campania excelentă de la EURO 2024 a demonstrat că „Generația de Suflet” are ceva ce ne-a lipsit mult timp: unitate, spirit de sacrificiu și capacitatea de a reconecta publicul cu echipa.
28 de ani înseamnă o viață de om. Copiii care se nășteau când Adrian Ilie îl loba pe Mondragon în ’98 sunt astăzi părinți la rândul lor. Fotbalul românesc nu își mai permite să trăiască doar din amintiri și casete VHS.
Cu o strategie corectă, cu foame de performanță și cu sprijinul milioanelor de fani care încă mai cred, a sosit momentul ca România să nu se mai uite la Mondial la televizor, ci să fie acolo unde îi este locul: pe teren.
Citeste si: Curacao face senzație la Cupa Mondială 2026: regele și regina Olandei au dansat în vestiarul echipei / VIDEO
De ce are nevoie România pentru calificarea la CM 2030
Gabi Balint a declarat, pentru AGERPRES, că România trăieşte cu speranţa unei calificări la Cupa Mondială din patru în patru ani, dar susţine că pentru a ajunge acolo, noul selecţioner Gheorghe Hagi trebuie să schimbe “mentalitatea de fricoşi” de la echipa naţională.
“Noi trebuie să trăim cu speranţa din patru în patru ani. Dacă moare speranţa, ce facem? Acum ne gândim la următoarea ediţie. Fiind atât de multe echipe, 48, eu sper că în calificările următoare o să avem mai multe şanse. Eu sper că Gică Hagi va face o treabă bună la echipa naţională.
Trebuie să schimbe un pic mentalitatea de fricoşi, de echipă care se apără în propria treime şi mizează doar pe contraatac. Deci să încercăm să atacăm, chiar dacă riscăm, e important să le dăm curaj jucătorilor, să se simtă şi ei la nivelul celorlalţi. Pentru că de câte ori jucăm cu o echipă superioară ne e o frică de n-ai văzut.
Îi vezi că încep să se retragă, ne e teamă, extremele ajung să joace fundaşi. E clar că trebuie să încercăm să jucăm de la egal la egal cu oricine. Chiar dacă mai pierdem, trebuie schimbată mentalitatea”, a afirmat el.
“Şi dacă nici Gică nu e potrivit ca să schimbe mentalitatea… nu ştiu cine e. Are atâta experienţă în fotbal. Şi e aşa de pasionat. Te şi plictiseşti când stai cu Gică, numai despre fotbal vorbeşte, nu vorbeşte şi el de alte lucruri. De asta spun că el e foarte pasionat.
Ştie fotbal mult, are experienţă multă, deci nu cred că îi lipseşte ceva acum ca să reuşească. Dar calitatea jucătorilor, acolo trebuie să lucreze, să le crească un pic calitatea plecând de la mentalitate“, a adăugat fostul atacant.
foto: Digisport
