L-a distrus pe Chivu și a spus că Inter ar trebui să îl dea afară: ”La anul nu mai iese, îți trebuie altceva! Ciudat campionat, nicio echipă nu a combătut” | Serie A
După doar patru luni pe banca celor de la Parma, Cristi Chivu a primit șansa de a o prelua pe Inter, iar parcursul milanezilor sub comanda românului a fost unul aproape perfect, exceptând eliminarea dezamăgitoare din UCL.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!Echipa a cucerit deja al 21-lea titlu din istoria sa și este calificată și în finala Cupei Italiei, în care va da peste Lazio. Dar nu toată lumea a fost impresionată de cele reușite de Chivu la Milano.
Radu Banciu: ”Prea i-au ieșit toate rezultatele lui Chivu!”
Radu Banciu, un aprig contestatar al tehnicianului de 45 de ani, a afirmat că succesul lui Inter alături de fostul căpitan al României ar fi ținut doar de conjunctură, dar și că clubul ar trebui să îl dea afară.
”Despre bătrânul nostru (n.r. Chivu) nu am mai lungit-o… prea i-au ieșit toate rezultatele, zici că a mâncat căcat tot sezonul. Nu a avut nicio sincopă, pe toate le-a câștigat cu 2-0 acasă cu echipele slabe, ciudat campionatul italian, nicio echipă nu pare să fi combătut când a jucat cu Inter.
Au bătut-o și pe Parma cu 2-0, dar am înțeles că nu e clară situația, că așa e la echipele astea. Și când câștigi, e un pic de șucăr, nu e sigur că va continua la Inter. V-am spus, din punctul meu de vedere, nici nu ar avea pentru ce. Inter a câștigat al treilea titlu în șase ani, ceea ce e cam mult, nu mai e loc de titluri.
De șase ani, Juventus nu a mai luat campionatul, sunt trei titluri Inter, două Napoli și unul Milan. Ăștia sunt ultimele șase ani în Italia, e mult. S-ar putea de acum încolo șase ani să nu mai ia. Dacă știi fotbal, dacă ai viziune, dacă ești înțelept, te lași acum.
Dacă nu se lasă Chivu, îl dai tu afară. Nu ai pentru ce să mai continui, îți trebuie un suflu nou, ăia îl cunosc, e bleg… îți trebuie altceva acolo. Trebuie să vinzi jucători, să împrospătezi, să mai existe un interes, ce joci tot cu gloabele astea? La anul nu îți mai iese!
Trebuie să regenerezi 70% din echipă, să o reiei cu alt antrenor, cu altă filozofie, să simți că faci altceva. Nu se poate continua în stilul acesta, nu duce nicăieri, nu e o idee bună. Și în Italia sunt mulți pretendenți. Sezonul ăsta, echipele au fost slabe, nu au combătut nici Napoli, nici Milan…
Juventus a făcut egal acasă cu Verona, care e picată de patru luni, e un cadavru! Toate echipele au fost nule, iar lui Chivu îi ieșeau toate rezultatele pe bandă rulantă, de asta spun că ne deranjează puțin bulanul pe care l-a avut la un moment dat. Sigur, într-un campionat slab, foarte slab, dovadă că echipele italiene nu contează în Europa, iar naționala e zero barat”, a comentat Banciu.
