Anderson Ceara, la mare căutare, după ce a picat transferul la FCSB
-
Media: Fotbal Club, sâmbătă, 20:30, DGS 1
-
Media: Fotbal European, sâmbătă, 22:30, DGS 1
FCSB s-a răzgândit, după ce Anderson Ceara a picat controlul medical. Oficialii celor de la Csikszereda susțin contrariul și au așteptat scuze din partea clubului patronat de Gigi Becali.
Anderson Ceara, oferte din România, Slovacia și Ungaria
Anderson Ceara continuă să fie un jucător atractiv, în ciuda episodului FCSB. Zoltan Szondi a dezvăluit că fotbalistul nu este afectat și există un interes real în momentul de față din partea mai multor echipe.
Printre altele, Anderson Ceara este dorit de un club din România. Totodată, sud-americanul de la Csikszereda mai figurează pe lista unor echipe din Slovacia și Ungaria.
„De ce să fie afectat Anderson? El are marele avantaj că nu este vorbitor de limba română și nu ascultă tot ceea ce apare. Nu se consumă. M-am înțeles cu el și, în cazul în care va fi o ofertă bună pentru club și pentru el, atunci va pleca. În caz contrar, rămâne. Nu are un salariu prost nici la Miercurea Ciuc, să știți.
Legat de interesul din Ungaria, în momentul în care ne-am înțeles cu FCSB, i-am anunțat pe cei de acolo că nu mai este un jucător disponibil, așa că s-au reorientat. Au luat un alt jucător, așa cum este și normal. Nu vreau să dau nume și nu am oferte scrise în momentul de față, doar tatonări.
Sunt echipe interesate din Slovacia, România și Ungaria. Vom juca în acest weekend un turneu în Slovacia cu deținătoarea titlului din Ungaria, vicecampioana Slovaciei și un club din Serbia. Cei din Slovacia au anunțat că vin să-l urmărească pe Anderson Ceara. Mai este până în septembrie. Și dacă rămâne la Csikszereda, nu este nicio problemă. Nu o să plâng, este un fotbalist foarte bun”, a spus Zoltan Szondi, pentru digisport.ro.
Mesajul postat de Csikszereda, după ce transferul lui Anderson Ceara la FCSB a picat: ”Lipsă totală de bun-simț”
Președintele Consiliului de Administrație al roș-albaștrilor a spus că problema lui Ceara a fost analizată de către trei doctori diferiți și toți au spus că mijlocașul riscă o accidentare gravă dacă va face pregătirea fizică sub bagheta lui Thomas Neubert. Același MM Stoica a mai precizat că Ceara va putea juca în continuare, dar nu la FCSB.
Pe de altă parte, oficialii celor de la Csikszereda susțin că Anderson Ceara nu are nicio problemă medicală și-i acuză pe cei de la FCSB de ”lipsă totală de eleganță și de bun-simț”.
”În legătură cu transferul lui Anderson Ceara, FK Csíkszereda semnalează mai multe probleme.
Prima este că, după ce FCSB a făcut o ofertă scrisă pentru Anderson, procesul de negocieri a fost perturbat de doi factori foarte derutanți și lipsiți de coerență. Unul este faptul că orice am discutat a apărut în presă aproape imediat, într-o formă distorsionată.
Al doilea este că, înainte ca cele două cluburi să ajungă la un acord, s-a ajuns la o înțelegere cu agentul jucătorului, ceea ce a îngreunat discuțiile cu alte cluburi, deoarece agentul a favorizat oferta FCSB-ului.
Aceasta este prima parte a poveștii, despre care se poate spune că, în retrospectivă, nu a fost o procedură elegantă din partea clubului din Capitală.
A doua problemă este presupusa inaptitudine a jucătorului, despre care am aflat tot din presă că ar fi motivul medical pentru care FCSB a renunțat la transfer. Și acest lucru arată lipsă totală de eleganță și de bun-simț.
Faptul că un jucător sănătos este prezentat public ca fiind accidentat îi poate afecta grav cariera. Ne așteptăm la un minim de scuze pentru aceste manevre lipsite de eleganță, cu care nu suntem obișnuiți și cu care nu ne dorim să ne obișnuim”, a spus Zoltan Szondy, pentru site-ul celor de la Csikszereda.
Etichete: superliga , csikszereda , fcsb , zoltan szondi , anderson ceara
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
