Rusia a cerut măsuri dure împotriva României: ”Partea rusă nu va lăsa această situaţie fără consecinţe”
-
Media: Fotbal Club, duminică, 18:30, DGS 1
-
Media: Fotbal European, duminică, 20:30, DGS 1
”România ar trebui să fie privată de dreptul de a organiza turnee internaţionale din cauza declaraţiei primarului oraşului Cluj-Napoca”, a afirmat pentru TASS și Dmitri Svişcev, prim-vicepreşedinte al Comisiei pentru cultură fizică şi sport din Duma de Stat. „Aceasta reprezintă o încălcare a obligaţiilor organizatorului competiţiilor internaţionale„, a spus Svişcev. „Dacă această situaţie nu va fi remediată, atunci organizatorul trebuie să fie sancţionat, atât de către federaţia internaţională, cât şi de Comitetul Olimpic Internaţional. Am văzut deja decizii ale federaţiilor internaţionale privind privarea unor ţări de dreptul de a organiza competiţii din cauza neadmiterii sportivilor ruşi. Şi în acest caz, acelaşi scenariu o va aştepta pe România. În ceea ce priveşte primarul oraşului, este evident vorba de o acţiune de PR politic. Vrea să-şi câştige popularitate.„
Maria Zakharova, după scandalul de la Cluj-Napoca: ”Partea rusă nu va lăsa această situaţie fără consecinţe”
Galerie Foto
“Participanţii ruşi la competiţia de gimnastică ritmică FIG World Challenge Cup, desfăşurată în oraşul românesc Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie, s-au confruntat cu un nou exemplu de arbitrar vădit şi de politizare a sportului internaţional.
Contrar deciziilor recente ale Federaţiei Internaţionale de Gimnastică şi ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea tuturor restricţiilor aflate în vigoare şi restabilirea deplină în drepturi a sportivilor noştri, acestora li s-a interzis utilizarea drapelului naţional şi a imnului naţional la competiţia desfăşurată în România. Singura reacţie posibilă şi firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiţie.
Situaţia pare cu atât mai absurdă cu cât menţinerea aşa-numitelor sancţiuni împotriva gimnastelor noastre a fost impusă de primarul local, sub pretextul declaraţiilor de rutină privind combaterea „statului agresor”.
Nici organizatorii competiţiei, nici autorităţile nu au îndrăznit să i se opună acestui politician local, care, se pare, a decis să-şi sporească astfel propriul „prestigiu”.
Este regretabil că rusofobia cultivată în România în toţi aceşti ani produce asemenea efecte monstruoase: scoate la iveală dezordinea care domneşte acolo, unde unor personaje întâmplătoare li se permite să acţioneze în mod arbitrar şi să compromită o ţară care, în mod evident, nu este capabilă să asigure condiţii egale pentru participanţii la competiţii internaţionale de anvergură şi care, în consecinţă, ar trebui să fie privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor asemenea competiţii.
Partea rusă nu va lăsa această situaţie fără consecinţe”, a precizat Maria Zakharova, potrivit news.ro.
Echipa naţională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, „din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor”, a anunţat vineri biroul de presă al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF).
Reacţia a venit după ce primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat că la competiţie nu va fi afişat steagul Rusiei şi nu se va intona imnul acestei ţări.
Emil Boc: ”Federația a schimbat regulile pe ultima sută de metri”
După izbucnirea scandalului, Emil Boc a avut o intervenție la Digi Sport în care și-a explicat decizia.
„Atunci când ai valori și principii, nu ai de ce să-ți fie teamă. Nu am absolut nimic cu sportivii din Rusia. Cei din Rusia au fost și anul trecut la Cluj și au respectat regulile Uniunii Europene și ale României.
Când am aprobat organizarea pentru acest an, restricțiile încă erau în vigoare. În condițiile acelea le-am aprobat, să se folosească elemente neutre. Federația Mondială de Gimnastică a schimbat regulile pe ultima sută de metri.
O situație similară s-a întâmplat și în Polonia, tot la gimnastică ritmică, A ieșit Rusia din Ucraina și n-am aflat eu? S-a schimbat poziția României față de o țară agresoare? Când România sau UE își va schimba poziția, eu voi fi primul care va respecta regulile României și ale UE.
Dacă Rusia va părăsi teritoriile cucerite din Ucraina, și eu voi respecta regulile. Nu este o ofensă împotriva nimănui. Nu putem accepta să abandonăm aceste valori. Ziua să fim cu UE, noaptea să fim cu Rusia în pat.
E treaba domniilor lor. Am discutat civilizat cu toată lumea, Până acum, Rusia nu a avut nicio problemă, a participat fără steag și fără imn. E bine să rămânem cu valori și cu principii. Eu sper ca Rusia să se retragă din Ucraina și după lucrurile să reintre în normalitate.
Nu cred că trebuie încurajat agresorul, nici direct, nici indirect. Afișarea acestor simboluri oficiale înseamnă încurajarea unui agresor„, a declarat Emil Boc, la Fotbal Club.
Etichete: romania , rusia , maria zakharova , campionatul mondiala de gimnastica ritmica
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
