24 iunie 2026
Fotbal

George Dragomir, dublu medaliat la Europenele de scrimă, compară echipa României cu cea Argentinei la fotbal

La Campionatele Europene de scrimă-seniori care au avut loc în Franța, sabrerul George Dragomir a dat o dublu…
SportsNet
24.06.2026 | 10:13
Share:

La Campionatele Europene de scrimă-seniori care au avut loc în Franța, sabrerul George Dragomir a dat o dublu lovitură cucerind două medalii.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Una de bronz la individual și cea de-a doua, de argint, cu echipa. Echipa masculină de sabie a României a cucerit argintul la Campionatele Europene de scrimă de la Antony (Franța), după ce a fost învinsă în finală de Ungaria, cu 45-43.

George Dragomir, dublu medaliat la Europenele de scrimă, compară echipa României cu cea a Argentinei la fotbal. „Uniți ca și ei”

România (Vlad Covaliu, George Dragomir, Radu Nițu, Răzvan Ursachi) a trecut în optimi de Marea Britanie cu 45-22, în sferturi a dispus de Rusia cu 45-27, iar în semifinale a învins Franța cu 45-42.

„Este prima mea medalie pe care o cuceresc la un Campionat European de seniori. A fost o luptă fantastică dar în final am reușit să câștig cu 15-14″, a declarat George Dragomir.

Sportivul a precizat că pe perioada derulării meciului i-a auzit în permanență pe colegii din echipă care-l încurajau.

„Nu-l auzeam pe domnul antrenor dar i-am auzit în permanență pe băieți. Au fost fantastici. Am fost și de astă dată o echipă așa cum s-a întâmplat mereu”.

Dar pentru că am amintit de echipă, George a mărturisit că s-a bucurat, evident, pentru medalia de la individual dar mai mare a fost bucuria atunci când a reușit să câștige argintul cu echipa.

„Așa cum ne-a spus și domnul antrenor calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2028 a început la acest European.

Căutăm să strângem cât mai multe puncte cu echipa, să avem clasări cât mai bune pentru a ne califica la Jocurile Olimpice.

Da, noi suntem o echipă atât în sala de competiții cât și în afara ei. Așa funcționăm noi.

Nu pot spune că mă uit în mod special la fotbal, dar îmi place mult echipa Argentinei. Pentru că jucătorii lor sunt foarte uniți între ei. Și noi suntem la fel ca ei”, a adăugat el.

Îi plac drumețiile montane și adoră să schieze

Chiar dacă aproape tot timpul și-l dedică scrimei George obișnuiește să se relaxeze făcând drumeții montane alături de prieteni.

„Merg cu prietenii la munte unde parcurgem diferite trasee turistice. Știu că urșii s-au înmulțit dar, de bine, de rău, nu ne-am întâlnit cu niciun „blănos” până acum.

Oricum avem cu noi fluiere, spray-uri și clopoței”, a spus el zâmbind. Iarna adoră să schieze: „Este sportul meu favorit în afară de scrimă”.

Susținut de iubita lui

Ori de câte ori se află pe planșa de concurs George este susținut fie din tribună, fie din fața televizorului, de către iubita lui.

„Ea nu are nici o legătură cu sportul, dar este cel mai înfocat suporter al meu. Și țin să-i mulțumesc pentru asta”, a mai punctat Dragomir.

Was this helpful?

Yes
No
Thanks for your feedback!