23 iunie 2026
Sporturi

Nadia, omagiată de Banca Națională a României la 50 de ani de la primul 10 olimpic | Sport

Banca Națională a României a lansat în circuitul numismatic o monedă din aur, una din argint și o…
SportsNet
29.05.2026 | 05:59
Share:

Banca Națională a României a lansat în circuitul numismatic o monedă din aur, una din argint și o alta din din tombac cuprat, cu tema „50 de ani de la obținerea primei note de 10 din istoria Jocurilor Olimpice în proba de gimnastică feminină”.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Un eveniment care marchează „cei 50 de ani de când o fetiță din România a obținut primul 10 din istoria olimpică a gimnasticii„, după cum a punctat guvernatorul BNR Mugur Isărescu.

Nadia și-a stăpânit emoțiile la fel ca în concursul olimpic de la Montreal 1976, când a avut-o colegă de echipă pe Teodora Ungureanu, una dintre cele mai bune prietene ale sale, și care a traversat Atlanticul pentru a fi alături de marea campioană.

Soțul Bart Conner a însoțit-o la eveniment, filmând toate momentele festivității. Jovial și cu un aer distrat, Bart a stat de vorbă cu invitații și cu jurnaliștii, arătându-se încântat de revenirea în România.

Cele trei monede au greutăți și valori diferite. Aversul o prezintă pe Nadia Comăneci la finalul exercițiului de la paralele, inscripția „ROMANIA” în arc de cerc, valoarea nominală „100 LEI”, „10 LEI”, respectiv „1 LEU”, anul de emisiune „2026” și stema României.

Prețurile de vânzare sunt de 7.800 de lei, 1.000 de lei și 280 de lei, iar monedele pot fi achiziționate de pe site-ul Băncii Naționale.

Seria de evenimente dedicate zeiței de la Montreal va continua vineri, 29 mai, cu Gala Nadia. O recepție fastuoasă în sala Unirea a Palatului Parlamentului, unde sunt așteptate personalități marcante ale sportului de pretutindeni, precum Kirsty Coventry și Tomas Bach, actualul și fostul președinte CIO, dar și mari campioni ai gimnasticii și nu numai.

Was this helpful?

Yes
No
Thanks for your feedback!