22 iunie 2026
Fotbal

Un nou început pentru Alex Băluță: revine în România la o echipă de Liga a 2-a

Alexandru Băluță revine în fotbalul românesc după experiențele din ultimul an din SUA și Turcia. Fostul jucător al…
SportsNet
22.06.2026 | 01:39
Share:

Alexandru Băluță revine în fotbalul românesc după experiențele din ultimul an din SUA și Turcia. Fostul jucător al FCSB a semnat cu Poli Timișoara, echipă proaspăt promovată în Liga 2, și va evolua sub comanda lui Dan Alexa.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Mijlocașul în vârstă de 32 de ani se întoarce în România la aproape un an după despărțirea de FCSB. Potrivit informațiilor fanatik.ro, Băluță a avut discuții și cu mai multe formații din SuperLiga, însă a ales în cele din urmă proiectul din eșalonul secund.

Poli Timișoara, care a obținut promovarea în această vară, mizează pe experiența fostului internațional în lupta pentru accederea în SuperLigă.

Citește și – ”S-au întâmplat mari nenorociri!” Mihai Stoica a explicat de ce a picat transferul lui Anderson Ceara la FCSB

Din aceleași informații, contractul semnat de Băluță este valabil pe doi ani, iar salariul acestuia ar fi de aproximativ 6.000 de euro net pe lună.

Alexandru Băluță
Alexandru BăluțăFlashscore

Was this helpful?

Yes
No
Thanks for your feedback!