Handbal: Meciuri tari pentru echipele românești în grupele Ligii Campionilor | Sport
La Viena, a avut loc vineri tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal atât la feminin cât și la masculin.
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!La feminin, campioana României, Gloria Bistrița, va evolua în Grupa B alături de:
- Metz (Franţa/deținătoarea trofeului)
- Győr (Ungaria)
- Odense (Danemarca)
- Podravka (Croaţia)
- Storhamar (Norvegia)
- Blomberg-Lippe (Germania)
- Nykøbing (Danemarca)

Vice-campioana României, CSM București a fost repartizată în Grupa A, din care mai fac parte:
- Esbjerg (Danemarca)
- Ferencvaros (Ungaria)
- Brest (Franța)
- Krim Ljubljana (Slovenia)
- Borussia Dortmund (Germania)
- Sola Handballklubb (Norvegia)
- Buducnost (Muntenergu)
Sezonul trecut, CSM București a terminat pe locul 3 în Final Four-ul de la Budapesta.
Sezonul 2026/2027 care va începe în weekendul 5/6 septembrie 2026.
Primele două echipe din ambele grupe se vor califica direct în sferturile de finală, în timp ce echipele clasate pe locurile 3-6 se vor întâlni în play-off pentru a determina restul de patru sferturi de finală.
Dinamo, duel de foc cu Barcelona
La masculin, campioana României, Dinamo va juca în grupa E, cu:
- Barcelona (Spania/deținătoarea trofeului)
- Montpellier (Franța)
- Aarhus (Danemarca).

Numărul de echipe participante a crescut în această ediţie de la 16 la 24, repartizate în şase grupe. Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în turul principal, iar echipele de pe locurile 3-4 vor continua în EHF European League Men.
Noul sezon va debuta pe 9/10 septembrie.
